Ciepła strona życia… czyli kominek w Twoim domu

Ogień jest intrygującym żywiołem, dającym uczucie ciepła i bezpieczeństwa. Wnętrze domu, w którym znajduje się kominek zawsze wygląda bardziej magicznie – staje się przytulne, a w zimne jesienno-zimowe wieczory odmienia atmosferę w całym domu. Oczywiście kominek ma nie tylko walory estetyczne – może być także dodatkowym źródłem ciepła w Twoim domu.

Jaki kominek wybrać?
Decydując się na piec wolnostojący, czyli tzw. „kozę” nie potrzebujesz mieć dużej przestrzeni. Jej niewielkie wymiary pozwalają umieścić ją w niemal każdej przestrzeni, pamiętając jednak o bezpiecznej odległości od materiałów łatwopalnych.
Decydując się na tradycyjny kominek obudowany należy przede wszystkim zastanowić się nad rolą, jaką ma on spełniać. Odpowiednio dobrana płyta kominkowa gwarantuje użytkownikom bezpieczeństwo i funkcjonalność, a przy tym stanowi trwały walor dekoracyjny.


Jeśli kominek ma być głównym źródłem ogrzewania w Twoim domu, przy jego obudowie warto zastosować materiały akumulacyjne. Ciepło oddawane jest z kominka przez szybę wkładu, ściany oraz rurę dymową – za pomocą promieniowania całej powierzchni kominka, przez co zostaje zachowany wysoki komfort wysokiej temperatury przez wiele godzin, nawet po wygaśnięciu paleniska.
W przypadku małych pomieszczeń, gdzie kominek nie stanowi głównego źródła ogrzewania, a dodatkowe ciepło od kominka jest niepotrzebne, a także mieszkając z małymi dziećmi, najlepszym rozwiązaniem może okazać się obudowa kominka płytami izolacyjnymi. Materiały te charakteryzują się niską przewodnością cieplną, dzięki czemu unikniemy nadmiernego przegrzewania pomieszczeń. Obudowa kominka przy użyciu płyt izolacyjnych jest zdecydowanie bardziej chłodna. Ich głównymi właściwościami jest mała przewodność termiczna i niska akumulacja ciepła. Takie zabiegi stosuje się już na etapie projektowania tzw. zimnej obudowy kominka.

Z jakim kosztem trzeba się liczyć?
Cena kominka zależy od tego czy zdecydujemy się na wkład kominkowy z zabudową czy na piecyk wolnostojący „kozę”. Rozwiązanie z „kozą” zazwyczaj jest tańsze od rozwiązania, w której wkład kominkowy zabudowany jest obudową z materiału izolacyjnego lub akumulacyjnego.
Rozwiązanie z „kozą” to koszt od 2 do 16 tysięcy złotych, w zależności od jakości kozy oraz marki producenta. Rozwiązanie z wkładem kominkowym to koszt od 11 do 15 tysięcy złotych. Cena również uzależniona jest od marki producenta, ale także od tego czy będzie to zabudowa izolacyjna czy akumulacyjna. Prawdziwie akumulacyjna zabudowa to już wydatek rzędu 20 tysięcy złotych.

Jak utrzymać kominek w czystości?
Za każdym razem, kiedy palimy w kominku, wytwarza się nie tylko przyjemne ciepło, ale także dym, a wraz z nim również sadza. Zwłaszcza ta ostatnia powoduje zabrudzenie szyby kominkowej, która przestaje wyglądać estetycznie. Niezmyty w porę tłusty osad ulega dodatkowo przypaleniu, przez co jeszcze trudniej usunąć go z drzwiczek. Sprawia to, że płomień przestaje być widoczny, a obserwowanie ognia staje się niemożliwe. Jak zatem zabezpieczyć szybę kominka przed okopceniem? Czy zadymiony kominek to problem, który musi występować? Poza regularnym i dokładnym czyszczeniem szyby kominkowej przy użyciu specjalnych preparatów chemicznych można również odpowiednio zabezpieczyć ją przed brudem. Pomogą w tym nowoczesne technologie, coraz częściej wykorzystywane przez producentów kominków. Zanim jednak podejmiemy decyzję dotyczącą wyboru konkretnego modelu szyby, warto zapoznać się z najpopularniejszymi rozwiązaniami i wybrać to, które możliwie najlepiej spełni nasze oczekiwania. Najczęściej stosowane są szyby z warstwą pirolityczną lub wyposażone w kurtyny powietrzne. W ofertach kominków znajdziemy też tzw. aktywne systemy czystej szyby. System czystej szyby z roku na rok staje się coraz częstszym wyborem wśród osób planujących instalację kominka. Warto o nim pamiętać, aby bez ciągłego czyszczenia i środków chemicznych móc cieszyć się widokiem palonego drewna w kominku. Temat czystego kominka jest bardzo rozległy, dlatego poruszymy go ponownie w jednym z kolejnych naszych artykułów.

Poszukując wymarzonego kominka, warto zaufać doświadczonym producentom wkładów kominkowych, obecnym na rynku od dłuższego czasu. Nieznane powszechnie marki mogą bowiem oferować towary niższej jakości, bez specjalnej powłoki zapobiegającej osmalaniu szyby.
Ważne jest także, by trafić do profesjonalistów, którzy doradzą, zaprojektują, a później sprawnie przeprowadzą montaż. Od wielu lat współpracujemy z firmą „Kominki Styl” (www.kominkistyl.pl), która uczestniczy w naszym programie partnerskim, dzięki czemu nasi Klienci otrzymują specjalny rabat w wysokości 10% na kominki.