Dlaczego prawidłowa wentylacja domu i mieszkania jest konieczna?

Ciągła wymiana powietrza w naszych domach i mieszkaniach jest koniecznością i to przez cały rok. Nie można doprowadzać do sytuacji, w której dbając o parametry izolacyjne, z obawy przed utratą ciepła i wysokimi rachunkami za gaz, zbytnio uszczelniamy dom lub mieszkanie pozbawiając je jakiejkolwiek wentylacji. Zapoznaj się z artykułem i upewnij się, czy Ty także nie popełniasz podstawowych błędów.

W budynku mieszkalnym musimy mieć zapewniony stały dopływ świeżego powietrza. Brak dostatecznego nawiewu niesie wiele poważnych konsekwencji dla zdrowia ludzi i konstrukcji samego budynku.

Zaniedbując prawidłową wentylację w naszym domu lub mieszkaniu narażamy się na szereg niebezpieczeństw, których kilka podaliśmy poniżej:

WIRUSY I BAKTERIE. Są wszędzie i to powoduje, że przynosimy je do domu na sobie – na odzieży, butach, dłoniach. Dobrze nagrzane, zbyt wilgotne lub zbyt suche mieszkania stanowią idealne środowisko dla ich rozwoju, a to może okazać się niebezpieczne dla naszej odporności. Wietrząc często mieszkanie obniżysz temperaturę, a także podniesiesz wilgotność, skutecznie krzyżując plany wirusom i bakteriom.
NADMIERNA WILGOĆ. Takie czynności jak suszenie mokrych ubrań, gotowanie, gorące kąpiele, a nawet… oddychanie, stymulują znaczny wzrost poziomu wilgotności w pomieszczeniach powyżej norm. Dla wyrównania parametrów należy pamiętać o poprawnym ustawieniu nawiewników lub systematycznym wietrzeniu pomieszczeń szczególnie narażonych na zawilgocenie.
PLEŚŃ I GRZYBY. Wilgotne i ciepłe mieszkania są idealnym środowiskiem dla rozwoju zarodników pleśni i grzybów. Nieprawidłowa wentylacja to zagrożenie dla ścian mieszkania, ale też naszego zdrowia. Wietrzenie pomieszczeń zimą może uchronić nas przed niektórymi chorobami układu nerwowego oraz skóry, niewydolności nerek, a nawet spadku płodności.
SZKODLIWE ZWIĄZKI CHEMICZNE. Środki czystości, kuchenka gazowa, kosmetyki i wiele innych rzeczy codziennego użytku jest źródłem szkodliwych substancji i związków chemicznych. Nagromadzony freon na skutek niewietrzenia wpływa negatywnie na nasz układ oddechowy, ale również na kondycję psychiczną. Dopuszczalne stężenie dwutlenku węgla w pomieszczeniach zamkniętych wynosi 1.000 mg/m3. Gdy wartość wzrośnie do wartości 2.500 mg/m3, mogą pojawić się mdłości i bóle głowy, a stężenie powyżej 5.000 mg/m3 wywołuje uporczywe zmęczenie, pogorszenie nastroju i gwałtowny spadek sprawności intelektualnej i fizycznej.
ZŁE SAMOPOCZUCIE. Brak świeżego powietrza wpływa negatywnie na nasz sen, koncentrację i ogólne samopoczucie. Przebywając w pomieszczeniach nasz organizm potrzebuje ok. 30 m3 świeżego powietrza co godzinę. Regularne wietrzenie pomieszczeń domu lub mieszkania pozwoli zachować dobrą kondycję psychiczną i fizyczną, a także zmniejszy pojawianie się bólu głowy, podrażnień gardła i chorób górnych dróg oddechowych.

Jak wietrzyć mieszkanie w zimie?
Przede wszystkim wprowadź w nawyk regularny rytm wietrzenia: rano – tuż po przebudzeniu – oraz wieczorem – zanim pójdziemy spać. Zastosuj krótkie 4-6 minutowe, ale intensywne wietrzenie uderzeniowe. Przed wietrzeniem (ok. 5-10 minut wcześniej) zakręć ogrzewanie (dzięki temu unikasz gwałtownej reakcji termostatów na nagły napływ zimnego powietrza), a otwierając szeroko okna uważaj na przeciągi, które zbyt szybko wyziębią mieszkanie. Po około 5 minutach można zamknąć okna i z powrotem włączyć ogrzewanie.
Nie bój się otwierać okien na oścież nawet w duży mróz – zimne powietrze wleci do mieszkania i bardzo szybko opadnie w dół, a ciepło z grzejników uniesie się do góry. To zapewni nam ciepłe pomieszczenia, a przy okazji świeże i zdrowe powietrze.

Kratki wentylacyjne
Nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych pod żadnym pozorem! To najprostsza droga, by pozbawić mieszkanie świeżego powietrza i zakłócić prawidłową cyrkulację. Zaklejenie wszelkich otworów wywoła nieprzyjemne zjawisko jakim jest odwrócenie ciągu – w mieszkaniach z niedostatecznym nawiewem powietrza przy wzroście ciśnienia następuje zasysanie zimnego powietrza z zewnątrz poprzez ową kratkę. Taka sytuacja może skończyć się tragicznie, jeśli komin wentylacyjny znajduje się blisko komina spalinowego (dym dostanie się do środka domu).
Ten element ma naprawdę niewielki wpływ na temperaturę w pomieszczeniu, więc warto pozostawić go bez zmian.

Firany i zasłony – pomagają czy szkodzą?
Promienie słoneczne, nawet te zimą, mają pozytywny wpływ na ogrzanie naszych domów oraz na nasze samopoczucie. Dlatego też w słoneczne dni koniecznie odsłoń okna. Z kolei w nocy, podczas deszczu i pochmurnych dni pamiętaj o ich zasłonięciu – firany i zasłony pomogą utrzymać we wnętrzu ciepło, nie zmuszając grzejników do nadmiernej pracy.

Nawiewniki okienne
Dawniej, w każdym domu mieliśmy okna drewniane, które nie były zbyt szczelne, dzięki czemu zapewniały nam odpowiednią cyrkulację powietrza, było świeżo i zdrowo. W obecnie produkowanych oknach nieszczelności nie znajdziesz. Żyjąc w dobie termomodernizacji wspartej przepisami krajowymi jak i wspólnej polityki UE, w oknach wymagane są nawiewniki, które są najbardziej korzystną formą wymiany powietrza, jeśli chodzi o odczucie komfortu w domu. Po pierwsze nie wychładzają tak szybko pomieszczeń, a po drugie nie powodują przeciągów.
Nawiewniki są urządzeniami samoczynnymi – nie wymagają zasilania elektrycznego. Zapewniają stały dopływ świeżego powietrza, a do tego działają wtedy, gdy jest to potrzebne.

Rozsądne ogrzewanie i regularne wietrzenie to dobra praktyka w trosce o zdrowie, ale też oszczędność zwłaszcza w sezonie zimowym. Jeśli kupiłaś/eś swoje mieszkanie lub dom w Vastbouw, zapoznaj się koniecznie z instrukcją użytkowania budynku – tam, specjalnie dla Ciebie, nasza ekipa serwisowa przygotowała opis dotyczący właściwiej wentylacji Twojego mieszkania lub domu.