Jak urządzić zdrowy dom?

Coraz więcej Polaków zwraca szczególną uwagę na to, by zdrowo się odżywiać, a swój wolny czas spędzać aktywnie, w miejscach jak najmniej zanieczyszczonych (na łonie natury lub w dużych, otwartych pomieszczeniach). Jednak okazuje się, że w okresie jesienno-zimowym średnio 14 godzin na dobę spędzamy w naszych domach. Te dane uświadamiają nam, jak bardzo ważne jest odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni domowej w taki sposób, by służyła naszemu zdrowiu. Zatem jak urządzić zdrowy dom?

Psychologia kolorów

Kolory odgrywają bardzo duże znaczenie w aranżacji wnętrz. Na ogół jasne barwy koją, a żywe rozbudzają. Wybierajmy je zgodnie ze swoim temperamentem, nie podążajmy na siłę za modą, pamiętając także o tym, jakie funkcje mają spełniać dane pomieszczenia. Czerwień stymuluje ciało i umysł – perfekcyjnie sprawdzi się w domowych siłowniach. Z kolei odcienie zieleni, błękitu i fioletu relaksują i dają odprężenie. Niebieski kolor wspomaga zadania poznawcze – to świetny wybór do gabinetu. Dom w jasnych kolorach jest optymistyczny, bardziej rozświetlony, a to uspokaja i wprowadza w dobry nastrój.

Oszczędne i ekologiczne ciepło

Przytulny dom to ciepły dom. Ale czy na pewno zdrowy? Komfort termiczny jest bardzo ważny i dopasowujemy go do naszych potrzeb. Jednak pamiętajmy, że optymalna temperatura w pokoju dziennym to 20-21 stopni Celsjusza, a w sypialni tylko 18-20 stopni. Przegrzewanie nie jest dobre dla naszego układu krwionośnego, a także może zaostrzyć coraz częściej pojawiające się stany alergiczne domowników. Warto także zadbać o to, by źródło domowego ciepła było oszczędne i ekologiczne. Tu na pomoc przychodzą systemy fotowoltaiczne oraz solarne.

Porządek w domu = spokój domowników

Niechlujny dom nigdy nie będzie zdrowy. Chodząc w butach po domu roznosimy brud i zarazki. Nieposprzątana kuchnia to siedlisko bakterii. Bałagan – zabawki na podłodze, porozrzucane ubrania i przepełniona pralka tworzą chaos – nie da się  korzystać z domu w odpowiedni sposób, ciężko się skupić, a  o relaksie kompletnie nie ma mowy. Zaprojektujmy przestrzeń tak, by każda rzecz miała swoje miejsce, a później nauczmy się sprzątać po sobie na bieżąco.

Rośliny jako dekoracje

Rośliny są naturalnym oczyszczaczem powietrza. Odpowiednio dobrana ilość i rodzaj kwiatów umożliwia zmniejszenie stężenia toksyn w powietrzu, a także ilości gromadzonego pyłu i kurzu. Co więcej, rośliny stymulują pracę ludzkiego mózgu podnosząc jego wydajność, jakość pracy, kreatywność oraz pamięć.

Zdrowe materiały 

Szukając materiały budowlane, dekoracje czy detergenty do sprzątania domu, w miarę możliwości wybierajmy takie, które mają ekoznaki, atesty i są hipoalergiczne. Ostrożnie kupujmy chińskie wyroby (garnki, zabawki) i tekstylia. Uważajmy na zapachy, ale też wietrzmy dom kilka razy dziennie otwierając szeroko okno.

Idealne meble do naszego domu to te z drewna, bez sztucznych wosków i szkodliwych lakierów.  Decydujmy się na farby przeznaczone do pokoi dziecięcych i alergików, atestowane i bezzapachowe. Podłoga- najlepsza jest drewniana, z terakoty lub gresu, przyklejona ekologicznym klejem. Wybierajmy tekstylia z bawełny, lnu i wełny. Niestety wodoodporne obrusy mają chemiczną warstwę, która wydziela opary. Jeśli nie chcemy zrezygnować z wykładzin, często odkurzajmy i przecierajmy na mokro.  Naczynia kuchenne wybierajmy ze stali, porcelany i ceramiki, zmniejszając ilość plastików.

Otoczenie, w jakim spędzamy czas, odgrywa dla naszego samopoczucia bardzo ważną rolę. Odpowiednio dobrane elementy, budowlane i dekoracyjne, oddziałują korzystnie na nasze zdrowie zarówno psychiczne jak i fizyczne. Jeżeli zależy nam na zdrowiu, dbajmy o jakość  materiałów użytych do aranżacji.