Kupno mieszkania lub domu w Vastbouw – krok po kroku
Zakup nieruchomości to dla wielu osób duże przedsięwzięcie i poważna życiowa decyzja. Warto dobrze się do tego przygotować, zwłaszcza pod względem poczucia bezpieczeństwa oraz sposobu finansowania.
Przygotowaliśmy prostą i przejrzystą listę kolejnych kroków, które ułatwią Wam przejście przez proces zakupu mieszkania lub domu w firmie Vastbouw.
Krok 1 – Wybór odpowiedniej nieruchomości
Ważne jest, by od samego początku zdefiniować swoje oczekiwania odnośnie nieruchomości, którą zamierzacie kupić. Przemyślcie następujące kwestie:
– dom czy mieszkanie?
– ile pokoi potrzebujecie?
– jaka lokalizacja Was interesuje, która część miasta?
– jaka infrastruktura w okolicy jest niezbędna (szkoła, przedszkole, sklepy, przychodnie, siłownia itp.)?
– dostępność komunikacji miejskiej?
Na tym etapie pomocne będą opisy poszczególnych inwestycji zamieszczone na naszej stronie internetowej, gdzie znajdziecie odpowiedzi na wszystkie powyższe kwestie. Oczywiście służymy także pomocą naszego doradcy w biurze firmy, zapraszając na spotkanie do naszego biura lub oferując kontakt telefoniczny pod numerem 91 8 130 130.
Ponadto na naszej stronie internetowej dostępne są wszystkie ceny poszczególnych nieruchomości, a oferta wolnych lokali jest na bieżąco aktualizowana.
Krok 2 – Spotkanie na terenie osiedla
Kiedy już wstępnie wytypujecie jedną lub dwie inwestycje, wówczas zaprosimy Was na spotkanie bezpośrednio na terenie osiedla, aby obejrzeć przykładowe mieszkania lub domy, a nawet jeśli to będzie możliwe, konkretnie wybrane lokale mieszkalne. Warto zwrócić uwagę na strony świata, nasłonecznienie mieszkań, widok przez okna, rozkład i funkcjonalność pomieszczeń.
Przy okazji wizyty na budowie wybierzcie się także na spacer po okolicy, by upewnić się, że to właśnie tu chcecie zamieszkać.
Krok 3 – Wstępna rezerwacja
Gdy już podejmiecie decyzję, co do wyboru konkretnego mieszkania lub domu, wówczas prosimy o pilną informację, abyśmy mogli zarezerwować dla Was daną nieruchomość na okres do 7 dni. Dzięki temu będziecie mieli pewność, że wybrany lokal nie zostanie sprzedany innemu Klientowi w międzyczasie.
Krok 4 – Analiza projektu umowy
W ciągu następnych kilku dni przygotujemy i prześlemy do Was mailowo kompletny projekt Umowy Deweloperskiej wraz z tzw. Prospektem Informacyjnym, który jest wymagany przy zawieraniu Umowy Deweloperskiej. Wraz z dokumentami otrzymacie od nas także wszystkie załączniki, w tym standard prac, rzut lokalu lub domu oraz szczegółowe warunki gwarancji. W Prospekcie Informacyjnym znajdziecie zaś ogólne informacje na temat naszej firmy oraz wcześniej zrealizowanych inwestycji, a w części szczegółowej – informacje na temat wybranego mieszkania lub domu a także bardzo szczegółowe informacje dotyczące danej inwestycji, z uwzględnieniem planu zagospodarowania sąsiednich działek oraz planowanych inwestycji w okolicy. Znajdziecie tu także harmonogram budowy, planowany termin przekazania własności, standard wykończenia itd.
Jeżeli przedmiotem umowy ma być gotowe mieszkanie lub dom, którego budowa już się zakończyła, wówczas zgodnie z przepisami przygotujemy dla Was projekt Przedwstępnej Umowy Sprzedaży (zamiast Umowy Deweloperskiej).
Ponadto na tym etapie macie możliwość zapoznania się z naszą bieżącą sytuacją finansową i przysługuje Wam uprawnienie do wglądu w biurze do wyników finansowych i bilansu księgowego spółki. Dokumenty są także ogólnodostępne i opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości pod adresem https://ekrs.ms.gov.pl/rdf/pd/search_df, gdzie należy wpisać nasz nr KRS 0000190938 aby pobrać żądane informacje.
Krok 5 – Analiza dodatkowych dokumentów
Obok zapoznania się z treścią Umowy Deweloperskiej oraz Prospektu Informacyjnego (lub Umowy Przedwstępnej) zachęcamy do zapoznania się z prowadzoną dla danej nieruchomości księgą wieczystą, ponieważ to tu znajdziecie informacje o własności i potwierdzenie, że nieruchomość nie jest obciążona żadną hipoteką. W tym względzie różnimy się od większości innych firm, ponieważ nasze budowy są zawsze prowadzone tylko na nieobciążonych nieruchomościach, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo zawieranej transakcji.
Ponadto poproście nas o wgląd do prawomocnego pozwolenia na budowę i projektu budowlanego, jeśli czujecie taką potrzebę.
Na każdym etapie analizowania dokumentów chętnie odpowiemy na wszystkie Wasze pytania i wyjaśnimy wszystkie wątpliwości.
Krok 6 – Ustalenie sposobu finansowania zakupu
Jeżeli przy finansowaniu nabywanej nieruchomości planujecie wspomóc się kredytem hipotecznym, warto zapoznać się z ofertami banków i sprawdzić swoją zdolność kredytową. Możecie także skorzystać z bezpłatnej usługi Doradcy Kredytowego, który perfekcyjnie zna bieżące oferty banków i wszystkie procedury. Jeżeli nie macie swojego doradcy, zapraszamy do skorzystania z usług naszego Partnera, którego znajdziecie w zakładce Partnerzy w kategorii Finansowanie.
Krok 7 – Podpisanie Umowy Deweloperskiej (lub Umowy Przedwstępnej)
Jeśli wybraliście już nieruchomość, zapoznaliście się z zapisami umowy oraz ustaliliście sposób i harmonogram płatności, umówcie się z nami na podpisanie umowy deweloperskiej (lub umowy przedwstępnej – w przypadku zakupu gotowego mieszkania lub domu).
W przypadku, kiedy inwestycja jest w trakcie realizacji, umowa będzie miała formę aktu notarialnego i nazywa się Umową Deweloperską, jej podpisanie odbędzie się u notariusza, a płatności będą wpłacane na rachunek powierniczy stricte przypisany do wybranego przez Was lokalu mieszkalnego/domu. Koszty tej umowy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa ponoszą po połowie Nabywca oraz Deweloper.
Kiedy mamy zaś do czynienia z inwestycją zakończoną, wystarczy wówczas podpisać Umowę Przedwstępną w formie cywilno – prawnej lub jeżeli jest takie życzenie z Waszej strony, w formie aktu notarialnego.
Krok 8 – Odbiór nieruchomości
Po zakończeniu budowy nieruchomości i wpłaceniu wszystkich środków pieniężnych, umówcie się na odbiór techniczny. Aby go dokonać Deweloper musi dysponować jednym z dwóch dokumentów (w zależności od rodzaju nieruchomości): pozwoleniem na użytkowanie lub zawiadomieniem potwierdzającym zakończenie budowy. Przy odbiorze otrzymacie klucze do nieruchomości. W tym momencie możecie rozpocząć prace wykończeniowe.
Krok 9 – Podpisanie umowy końcowej
Najważniejszym dla Was formalnym krokiem jest podpisanie umowy przeniesienia własności, która zawsze ma formę aktu notarialnego, konieczna więc będzie kolejna wizyta u Notariusza. Opłatę tę w całości ponoszą Kupujący. Warto podkreślić, że nie wystąpi tu podatek od czynności cywilno – prawnych (PCC), ponieważ kupujecie nową nieruchomość. Oszczędzicie więc 2% na zakupie nowej nieruchomości.
Jeżeli zakup nieruchomości był finansowany kredytem bankowym, wówczas zapytajcie w Waszym Banku, czy przy tej umowie będzie wpisywana hipoteka do nowej księgi wieczystej. Konieczne będzie także przedłożenie Notariuszowi specjalnego zaświadczenia z Waszego Banku. Prosimy aby tę kwestię sprawdzić na kilka dni przed planowanym terminem zawarcia umowy i poinformować nas o tym z wyprzedzeniem, aby Notariusz mógł prawidłowo przygotować umowę.
Przy umowie końcowej otrzymacie od nas szereg dokumentów, w tym: Świadectwo Charakterystyki Energetycznej nabywanego mieszkania lub domu, Instrukcję Obsługi Waszej nowej nieruchomości, a także informacje dotyczące możliwości zawarcia umów o dostawę energii, wody, gazu oraz świadczenie usług telekomunikacyjnych.
Od dnia zawarcia umowy stajecie prawowitymi właścicielami mieszkania lub domu.
Krok 10 – Teraz możecie cieszyć się własną nieruchomością
Życzymy powodzenia podczas całego procesu zakupowego!
A my już niebawem przyjdziemy do Was z kolejnym poradnikiem: „Kupiłem nieruchomość: i co dalej?”