Mieszkaj ciepło, tanio, zdrowo – czy da się to pogodzić?

Komfort mieszkania lub domu w dużej mierze zależy od jakości systemu ogrzewania. Nie jest to wyłącznie kwestia dobrze dobranego kotła gazowego lub prawidłowo wykonanej instalacji centralnego ogrzewania – to także odpowiedni dobór grzejników bądź systemu ogrzewania podłogowego do poszczególnych pomieszczeń.

OGRZEWANIE W DOMACH JEDNORODZINNYCH

W domach jednorodzinnych, gdzie kubatura pomieszczeń i powierzchnia do ogrzania jest relatywnie duża, ogrzewanie podłogowe (zwłaszcza wodne) to naszym zdaniem, dobre i odpowiednie rozwiązanie. Emisja ciepła z powierzchni podłogi powoduje równomierny jego rozkład na całej powierzchni pomieszczeń. W przypadku zastosowania standardowych grzejników uzyskujemy strefy cieplejsze przy grzejnikach i chłodniejsze w środku pomieszczeń, co czasem daje wrażenie lekkiego przeciągu. Dodatkowo przy standardowym ogrzewaniu, gdy ciepłe powietrze znad grzejnika miesza się z chłodniejszym z okolic okna, może dochodzić czasem do odczuwalnego ruchu powietrza.

Jeszcze kilka lat temu, przy ogrzewaniu podłogowym właściciel domu skazany był na montaż płytek ceramicznych na podłodze. Obecnie technologie poszły na tyle do przodu, że można również wybrać odpowiednie do tego panele czy podłogi drewniane – tu jednak warto zapoznać się z wymaganiami odnośnie sposobu położenia ogrzewania, jak i wylania posadzki cementowej.

W związku z coraz bardziej popularnym stosowaniem paneli fotowoltaicznych na dachach domów, może okazać się, że elektryczne ogrzewanie podłogowe stanie się tańszym rozwiązaniem nawet przy większych powierzchniach do ogrzania, zarówno pod kątem wykonania, jak i samych kosztów związanych z ogrzewaniem. Warto ten trend obserwować i wykonać szacunkową kalkulację przed wyborem i montażem systemu grzewczego.

OGRZEWANIE W MIESZKANIACH

W mieszkaniach, gdzie pomieszczenia są mniejsze, standardowe grzejniki sprawdzają się lepiej niż wodne ogrzewanie podłogowe. Duża ilość mebli na małej powierzchni (a tak często jest w przypadku niedużych mieszkań) zaburza równomierny rozkład temperatury, co nie pozwoli efektywnie wykorzystać ogrzewania w podłodze. Wodne ogrzewanie podłogowe w skali mieszkania stanowi również znaczący koszt wykonania ze względu na dodatkowe wyposażenie systemu w kocioł wysokotemperaturowy, do tego niezbędne są zestawy pompowe z zaworami mieszającymi i inne elementy. Nierzadko także montaż wodnego ogrzewania podłogowego jest w ogóle niemożliwy w mieszkaniach, z powodu parametrów technicznych ciepła dostarczanego centralnie do danego bloku oraz niewystarczającej grubości posadzki cementowej. W przypadku mieszkań warto jednak przemyśleć montaż elektrycznych mat grzewczych w takich pomieszczeniach jak łazienka, czy kuchnia. Matę umieszcza się wówczas jedynie w ciągach komunikacyjnych i uruchamiamy wtedy, gdy czujemy zajdzie potrzeba dogrzania powierzchni bądź zwiększenia komfortu podczas poruszania się boso we własnym mieszkaniu.

OGRZEWANIE W ŁAZIENCE

Bez względu na zastosowany system ogrzewania, w łazience zalecamy montaż grzejnika drabinkowego z dodatkowo zamontowaną grzałką elektryczną. Jest to świetny sposób na szybkie wysuszenie ręczników czy drobnej bielizny. Przydaje się również w chłodniejsze i bardziej deszczowe dni w sezonie letnim, kiedy pozostałe grzejniki są odłączone aby nie generować zbędnych kosztów.

OGRZEWANIE ELEKTRYCZNE – W PODŁODZE CZY KONWEKTORY?

Jeżeli mieszkanie lub dom nie ma możliwości instalacji centralnego ogrzewania zasilanego z instalacji gazowej czy analogicznej, zastosowanie ogrzewania podłogowego elektrycznego będzie lepszym rozwiązaniem niż zastosowanie konwektorów elektrycznych.

TAŃSZE OGRZEWANIE

W każdym ogrzewaniu chodzi o jego ekonomię użytkowania, czyli aby funkcjonowało jak najoszczędniej przy zachowaniu jak najwyższego komfortu cieplnego. Zdecydowanie polecamy spotkanie z naszym technicznym Doradcą Klienta, który po konsultacji z projektantem, wykonawcą i producentem systemu – pomoże w podjęciu właściwej decyzji przy wyborze odpowiedniego systemu ogrzewania w mieszkaniu lub domu, tak aby pogodzić koszty wykonania instalacji z późniejszymi oszczędnościami na etapie użytkowania.

ZDROWE OGRZEWANIE

Niezwykle istotnym tematem związanym z ogrzewaniem mieszkania bądź domu jest odpowiednie zachowanie aspektów zdrowotnych. Niewłaściwe użytkowanie ogrzewania, np. niedogrzewanie pomieszczeń może skutkować osiągnięciem temperatury punktu rosy, czego efektem może być zawilgocenie pomieszczeń czy wręcz pojawienie się pleśni, zwłaszcza w trudniej dostępnych lub zasłoniętych miejscach (za szafkami lub w narożnikach pomieszczeń) oraz w łazienkach, gdzie zazwyczaj panuje wyższa wilgotność z uwagi na częsty pobór wody. Z drugiej zaś strony, nadmierne przegrzewanie pomieszczeń może prowadzić do wysuszenia powietrza wewnątrz mieszkania lub domu, a w konsekwencji narażać domowników na choroby górnych dróg oddechowych związane ze zbyt suchym powietrzem. Dlatego tak ważne jest także prawidłowe użytkowanie nawiewników w oknach, pozostawianie drożnej wentylacji grawitacyjnej oraz regularne, intensywne przewietrzanie pomieszczeń. Zachowanie zdrowego balansu grzewczego oraz zapewnienie wentylacji na pewno wpłynie pozytywnie na zdrowie domowników.

Ponadto, jeszcze nikt nie udowodnił, by ogrzewanie podłogowe było szkodliwe dla jego użytkowników. Wręcz przeciwnie, w wyniku różnych badań i obserwacji odkrywa się co raz więcej zalet tego rozwiązania. Ogrzewanie podłogowe zapewnia ciepło stopom i przyjemną temperaturę w całym pomieszczeniu. Ciepło rozchodzi się ku górze, dając komfort niższym partiom naszego ciała, które potrzebują więcej ciepła niż wyższe, a także pozwala to na bardziej oszczędne gospodarowanie energią cieplną – można wówczas obniżyć temperaturę nawet o 2-3 stopnie i nie odczuwać tej różnicy. To także powoduje, że ruch powietrza jest bardziej powolny i nie podrywa kurzu. Bardzo mocno korzystają na tym alergicy i astmatycy.

Czy można zatem pogodzić chęć mieszkania ciepło, tanio i zdrowo? Naszym zdaniem tak ale przy zachowaniu odpowiednich zasad, począwszy od prawidłowego zaprojektowania całej instalacji grzewczej wraz z emiterami ciepła (grzejnikami lub ogrzewaniem podłogowym), poprzez właściwe ustawienie żądanej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach oraz nie zapominając o wentylacji ogrzewanych pomieszczeń w naszym mieszkaniu lub domu.