Pielęgnacja roślin latem

W trakcie trwających upałów musimy odpowiednio zadbać przede wszystkim o nas i naszych bliskich, ale również nie możemy zapomnieć o roślinach. Ogrody, tarasy, balkony i donice. Wszystkie potrzebują odpowiedniej opieki, gdy słońce udowadnia, że na urlop nie trzeba wyjeżdżać za granicę, a w Polsce równie skutecznie uzupełnimy niedobory witaminy D. Wiemy, że w Internecie na pęczki znaleźć można rad dotyczących pielęgnacji ogródków, dlatego uruchomiliśmy nasze tajne kontakty i zebraliśmy wszystkie wskazówki od starych wyjadaczy ogródkowych, aby zebrać je dla Was w jednym miejscu.

Podlewać kwiaty trzeba i to na pewno wszyscy wiemy. W trakcie upałów najlepiej robić to rano lub wieczorem, gdy kwiaty nie będą już narażone na wysoką temperaturę i pełne słońce, aby ich nie poparzyć. Dodatkowo starajcie się nie lać po liściach, a bezpośrednio w korzenie roślin. Jaką wodą podlewać kwiaty? Mogłoby się wydawać, że nie ma to takiego znaczenia. Nic bardziej mylnego, woda powinna być letnia, aby nasze rośliny nie doznały szoku termicznego. Nie zapominajcie o podlewaniu roślin doniczkowych. Te przy dużych temperaturach potrzebują praktycznie codziennego podlewania, również krzewy.

Zaleca się również przykrycie ziemi trocinami lub korą, aby powierzchnia parowania wody była mniejsza. Dzięki temu na dłużej zatrzymujemy wilgoć w glebie. Z tak zwanym ściółkowaniem trzeba jednak uważać, bo może to doprowadzić do wywołania chorób grzybowych.

Nie odpuszczajmy również odpowiedniego nawożenia naszych roślin. W sklepach na pewno znajdziecie dużo gotowych nawozów przystosowanych do każdego rodzaju kwiatów i krzewów. My również z nich czasem korzystamy. Jednak jeśli ktoś poszukuje domowego zamiennika nawozów, polecamy dwa:

woda z drożdżami – na 10 litrów wody dodajemy 10 dag drożdży i 1,5 szklanki cukru. Odstawiamy na co najmniej godzinę, do rozpuszczenia drożdży. My polecamy przygotować taki roztwór dzień wcześniej.

woda z pokrzywami – na tak zwaną „gnojówkę z pokrzyw” przepis znajdziecie na wielu stronach internetowych (my korzystamy z tej: https://ladnydom.pl/Ogrody/7,162352,25016058,gnojowka-z-pokrzywy-przepis-i-wlasciwosci.html). Taki naturalny nawóz sprawdzi się najlepiej dla owoców i warzyw.

Lato sprzyja rozwojowi różnych szkodników w naszych ogródkach. Dlatego polecamy częste oglądanie kwiatów, w celu sprawdzenia, czy nie mamy nieproszonych gości. Zwróćcie uwagę również na ślimaki, które często zjadają liście i płatki kwiatów.

Od siebie możemy jeszcze dodać, żeby w miarę możliwości przestawiać kwiaty do cienia i odsuwać od okien. Niestety przy dużym nasłonecznieniu może się zdarzyć, że Wasze kwiaty się spalą.

Warto pamiętać, że każdy rodzaj kwiatów czy krzewów potrzebuje nieco innej pielęgnacji i wszystko co robimy, powinniśmy dostosować do wymagań naszych zielonych podopiecznych.