18.12.2020

Twój pomysł na miasto – Budżet Obywatelski 2021

Już tylko kilka dni zostało do końca głosowania na tegoroczne projekty Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego – mamy czas do 21 grudnia do godz. 09:00.  Jeżeli chcesz się dowiedzieć o nich więcej wejdź na stronę Akademii SBO https://www.akademiasbo.szczecin.pl/ .

Szczeciński Budżet Obywatelski

Szczeciński Budżet Obywatelski to szczególny rodzaj konsultacji społecznych, których celem jest włączenie mieszkańców w proces decydowania o sposobie wydatkowania części budżetu miasta Szczecin.

To przedsięwzięcie współtworzone przez mieszkańców i dla mieszkańców, dzięki któremu szczecinianie mogą bezpośrednio oddziaływać na miasto proponując własne pomysły i wybierając do realizacji, te odpowiadające potrzebom swoich lokalnych społeczności, czy całego miasta. Ważną wartością budżetu partycypacyjnego jest czynny udział i zaangażowanie mieszkanek i mieszkańców Szczecina w działania na rzecz wspólnoty, kreowanie aktywnych postaw społecznych,  budowanie tożsamości lokalnej i społeczeństwa obywatelskiego.

Budżet obywatelski jest dla każdego, kto ma pomysł na miasto i chce coś zmienić w swojej okolicy.  Każdy mieszkaniec Szczecina może zgłosić projekt lub zagłosować, bez względu na wiek.

Z myślą o obecnych i przyszłych mieszkańcach naszych osiedli prześledziliśmy projekty i wybraliśmy kilka takich, które mogą przynieść naszym Klientom najwięcej korzyści.

Kontener Kultury w dzielnicy Bukowo

Projekt ma służyć przede wszystkim zbudowaniu miejsca spotkań mieszkańców osiedla. Będzie łączył społeczne aktywności Rady Osiedla i wiele niekomercyjnych aktywności mieszkańców. W realizacji projektu widać olbrzymią szansę na stworzenie niepowtarzalnego i wyjątkowego miejsca spotkań oraz aktywności mieszkańców.

To na wniosek mieszkańców pojawił się projekt budowy osiedlowej przestrzeni aktywności (1.589m2), w tym umieszczony na nim byłby obiekt w systemie kontenerowym o powierzchni około 40m2, podzielony na trzy pomieszczenia: strefa wejścia, toaleta, strefa warsztatowa z aneksem kuchennym. Obiekt przy ul. Kolonistów powinien być trwale związany z gruntem(na płycie fundamentowej), wyposażony w: stoły, krzesła, projektor, szafki. Otaczająca przestrzeń to przestrzeń rekreacyjna wyposażona w stoły biesiadne, ławeczki oraz parking dla min 6 samochodów.

W przestrzeni Konteneru Kultury realizowane będą różnorodne, niekomercyjne przedsięwzięcia. Na przykład: działania integracyjne mieszkańców (festyny osiedlowe, spotkania, wydarzenia o charakterze świąt poszczególnych ulic osiedlowych, wielopokoleniowe działania artystyczne), działania integracyjne okolicznych przedsiębiorców (programy służące zwiększeniu konkurencyjności obszaru Bukowo), cykle plenerowych śniadań dla mieszkańców na terenie Parku przy ulicy Kolonistów (inwestycja obecnie w trakcie realizacji), które połączone będą z targiem śniadaniowym oraz promocją zdrowego stylu życia, „pchle targi”, organizacja zajęć, warsztatów tematycznych skierowanych do różnych grup wiekowych, od najstarszych do najmłodszych.

Nowe miejsca parkingowe przy ul. Podbórzańskiej

Realizacja tego projektu może poprawić komfort mieszkańcom osiedli Maciejkowe Wzgórze i Natural Park na Warszewie. W okolicach naszych osiedli wybudowano wiele kolejnych budynków, lecz niestety z tego powodu pojawił się deficyt miejsc postojowych. Projekt ten uwzględnia przygotowanie terenu i utworzenie dodatkowych około 50 miejsc parkingowych.  Zachęcamy wszystkich naszych klientów z tych inwestycji do wzięcia udziału w głosowaniu ze wskazaniem tego projektu.

Ścieżka zdrowia, street workout i wybieg dla psów przy Kolonistów

W okolicach Osiedla Ogrodnicza jest jeszcze wiele niezagospodarowanych terenów miasta. Kolejny projekt podnosi atrakcyjność pobliskich terenów zielonych, a także podwyższa poziom czystości dzięki stworzeniu miejsca rekreacyjnego uwzględniającego potrzeby właścicieli psów. W ramach tego projektu maja powstać alejki, urządzenia zabawowe i rekreacyjne dla zwierząt, siłownia pod chmurką dla mieszkańców, ławki, skwery, nowe nasadzenia drzew i krzewów oraz obowiązkowo oświetlenie.

Tereny rekreacyjne w pobliżu Osiedla Lajkonik oraz osiedle SPISKA.

Jeden z projektów uwzględnia dalsze prace zagospodarowania terenu wokół Jeziorka Słonecznego. Działania mają skupić się na poprawie infrastruktury rekreacyjnej i rowerowej, a także połączenie ścieżek z Parkiem Przygodna. Powstaną nowe ławki, kosze na odpady, stoły do tenisa stołowego, stoły do szachów, pergole, huśtawki miejskie. Wdrożenie tego projektu przyniesie dużo radości najmłodszym mieszkańcom, ale także młodzieży i osobom starszym.

Zielone przystanki w Centrum Szczecina – Zielone miasto Floating Garden

Zielone przystanki Szczecina pozwolą wprowadzić więcej zieleni w przestrzeni miasta. Otoczone roślinnością wiaty przystankowe wprowadzą zieleń tam, gdzie jest najbardziej potrzebna – w pasie drogowym i w miejscach oczekiwania na środek transportu. Idea projektu polega na budowie wiat przystankowych pełnych zieleni: otoczonych trawą, obsadzonych sukulentami i innymi roślinami odpornymi na niekorzystne warunki, a po ścianach przystanków będą rosnąć pnącza. Przy wiatach sąsiadować będą kwietniki z nasadzeniami, do których odprowadzana będzie woda deszczowa. Zielone przystanki powinny pojawić w ścisłym centrum – szczególnie narażonym na wysoki poziom pyłów, spalin, smogu.

Ciekawych projektów na zagospodarowanie naszego miasta jest oczywiście dużo więcej.  Ze wszystkimi projektami mieszkańcy mogą się zapoznać na stronie Projekty SBO 2021 (https://sbownioski.szczecin.eu/projekty), gdzie można korzystając z  wyszukiwarki znaleźć  projekty po frazie – wpisując ich tytuły lub wyszukać według charakteru czyli obszaru ogólnomiejskiego i  poszczególnych obszarów lokalnych.

Klienci Vastbouw stanowią bardzo liczną społeczność, która może mieć wpływ na przebieg i wybór projektów do realizacji, dlatego zachęcamy serdecznie do aktywnego udziału  w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim. Proszę tylko pamiętać – zostały nam już tylko 3 dni!