16.04.2021

WIOSNO, GDZIE JESTEŚ?

Wiosna kojarzy się nam ze słońcem i pogodnym niebem, soczystą zielenią i zapachami pierwszych kwiatów. To nasz idealny obraz wiosny, za którym wszyscy tęsknimy po zimie. Jednak to tylko nasz wyidealizowany wizerunek wiosny, a ona obliczy ma wiele.

Wiosna meteorologiczna trwa już od początku marca. Średnia temperatura dobowa w tym okresie waha się pomiędzy 5 a 15 stopni. Obserwacje na przestrzeni kilkudziesięciu lat pokazują, że obecnie trwające 7-9 stopni, to właśnie wiosenna norma, a w naszym regionie najtrudniej o słoneczną aurę (dni pogodnych mamy mniej nawet o 1/3).
Wiosna astronomiczna jest już z nami prawie cały miesiąc (od 20 marca godz. 10:37), a my wciąż czekamy na „poprawę jakości” wiosny klimatologicznej, której średnia temperatura będzie coraz wyższa, aż na stałe zagości niespadające już 15 stopni.

Podczas spacerów, do których zachęcamy, możemy z dnia na dzień coraz bardziej zachwycać się wiosną fenologiczną, dzięki której zazielenia się trawa, na drzewach pojawiają się pąki, a z nich wyrastają liście i owoce.

W tym roku wyjątkowo dłuży się nam oczekiwanie na najlepsze wydanie wiosny z dwóch powodów. Ograniczenia, które panują na całym świecie, zmniejszają nam możliwości podróży w ciepłe rejony świata, które „ładowały baterie” do momentu pojawienia się pięknej polskiej wiosny z nutą lata. Do tego większa liczba spotkań ze znajomymi, pikników i grillowych imprez karmiła nas dobrą energią i humorem. Po drugie, w głowie wciąż mamy obraz zeszłorocznej wiosny, która po rekordowo ciepłej zimie przyszła nawet o 3-4 tygodnie wcześniej niż zazwyczaj.
Pamiętajmy, że nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Naukowcy od lat obserwują globalne ocieplenie, a w tym roku ewidentnie złapało zadyszkę i jesteśmy obecnie w temperaturowym spadku.

W przyszłym tygodniu będzie już o kilka stopni cieplej, jednak w towarzystwie deszczu. W końcu pojawi się słońce, na które czekamy – już niebawem maj, a wraz z nim zaawansowana wiosna, kiedy w powietrzu uniosą się pyłki roślin i poczujemy najprzyjemniejsze zapachy tej pory roku.

To, co dla nas najważniejsze, taka wiosna czy inna – my nieustannie budujemy dla Was dając więcej przestrzeni do nowego życia. Dobrze, gdy Twoje życie układa się (na) Pogodnie.