15.01.2021

Zima w Szczecinie – jak aktywnie spędzić czas

Zima w Szczecinie jest zazwyczaj łagodna i bez śniegu, w odróżnieniu od południa i wschodu Polski, jednakże malownicze położenie naszego miasta, piękne panoramy i parki sprawiają, że nawet w mroźne dni mamy ochotę wyjść z domu.

TOPOWE PUNKTY NA MAPIE SZCZECINA

W pierwszej kolejności możemy zimą wybrać się tam, gdzie latem jest dla nas zbyt tłoczno. Szczecińskie Bulwary położone nad brzegiem Odry słodko kuszą przez cały rok zapachem kakao i czekolady, a szerokie chodniki, liczne ławki i piękne widoki zachęcają do spacerów. Będąc w tej okolicy nie sposób pominąć Wałów Chrobrego i okazałych zabudowań Muzeum Narodowego i Teatru Współczesnego, Wyższej Szkoły Morskiej, Urzędu Wojewódzkiego, Zamku Książąt Pomorskich, Bramy Królewskiej i Portowej, a także nowoczesnej bryły nowej Filharmonii Szczecińskiej. Warto wybrać się tu po zmierzchu, kiedy rozbłysną wszystkie latarnie i iluminacje budynków. Tak, to właśnie nasz Szczecin.

 

BLIŻEJ NATURY

By spędzić aktywnie czas w mieście możesz wybrać się na spacer lub pójść pobiegać do ulubionego parku, a w Szczecinie jest ich wyjątkowo dużo. Będąc w Centrum miasta nie sposób ominąć Jasne Błonia – spacer szerokimi alejkami między platanami w kierunku Różanego Ogrodu z krótkim przystankiem przy „Ognistych ptakach” nie zajmie nam dużo czasu, a na pewno dotleni i odpręży. Jasne Błonia płynnie przechodzą w Park Kasprowicza, ogród botaniczny i Las Arkoński aż po obszar rozpościerający się na Wzgórzach Warszewskich. To tu znajdziecie niezwykle urozmaiconą rzeźbę terenu do uprawiania turystyki o dwojakim charakterze: nizinnym oraz bardziej wyczynowym (wysiłkowym). Puszczę Wkrzańską przecinają dziesiątki kilometrów znakowanych szlaków turystycznych. Myśląc o spokojnym spacerze można zdecydować się na ścieżki biegnące po płaskim terenie, urozmaicone gdzieniegdzie śródlądowymi wydmami. Osoby lubiące wyzwania lub szykujące się do zawodów triathlonowych także znajdą coś dla siebie – na takich szlakach wyżynnych można nawet pokusić się o treningi w kolarstwie górskim.

Czy znacie Dolinę Siedmiu Młynów? Tym razem nie mamy na myśli naszego przepięknego osiedla domów jednorodzinnych, a wspaniałe miejsce na wycieczkę, w Lesie Arkońskim, po drugiej stronie ulicy od Jeziora Głębokiego.  Tutaj możecie zobaczyć stawy będące pozostałością po nieczynnych już młynach zbożowych (wzdłuż górnego biegu rzeczki Osówka), a później wybrać się na Polanę Harcerską, zagrzać się przy ognisku i wyruszyć w dalszą wycieczkę w kierunku Gubałówki.

Mieszkańcy osiedla Ogrodnicza oraz wcześniejszych osiedli Makowe Pola i Makowe Pola II mogą wybrać się na spacer w swojej okolicy, w kierunku Uroczyska Kupały. Wycieczka po parku najwyższymi Zielonymi Wzgórzami z Wieżą Bismarcka, Leśnymi Wzgórzami i Wzgórzami Gajowymi z rozciągającym się widokiem na Odrę, jezioro Dąbie i Wzgórza Bukowe, będzie idealną odskocznią od siedzenia w domu lub spacerowania po mieście.

Jeśli będziecie mieć jeszcze jeden dzień wolny i chęci na leśne przygody z elementami edukacji, udajcie się koniecznie w kierunku Syrenich Stawów, gdzie czekają na Was utwardzone ścieżki, pomosty, altanki, tablice informacyjne i zielona szkoła z edukacyjnymi grami dla najmłodszych. W tym zagospodarowanym kompleksie rekreacyjnym macie do dyspozycji alejki o łącznej długości prawie 3km.

Szczecin nie kończy się na lewobrzeżu – pamiętajcie, że po prawej stronie Odry czeka na Was również dużo ciekawych terenów zielonych. Miejscem, którego nie można pominąć jest Jezioro Szmaragdowe (powstałe w wyrobisku dawnej kopalni kredy i margla) wraz z Puszczą Bukową o bajkowej scenerii sprzyjającej rekreacji na świeżym powietrzu. Podziemne korytarze, nagrobki, wiadukty prowadzące donikąd, a nawet pogańskie miejsce kultu z wyrzeźbionymi w drewnie wizerunkami słowiańskim bóstw – tu czeka na Was wiele tajemniczych miejsc do odkrycia.  A gdy szukasz miejsc do pobiegania lub spacerów z czworonogiem, nie zapomnij o Lasach w Wielgowie, które wchodzą w skład Puszczy Goleniowskiej.

SPORTY ZIMOWE W SZCZECINIE

Jeżeli jesteście miłośnikami sportów zimowych, nie musicie się martwić, że będziecie się nudzić w Szczecinie. W tym roku  działają 2 lodowiska (po jednym w prawo i lewobrzeżnej części miasta), a już niedługo będziecie mogli wrócić do treningów narciarskich i snowboardowych na Szczecińskiej Gubałówce.  Ten kompleks sportowo-rekreacyjny oferuje dwie sztucznie naśnieżane trasy, oświetlone i nagłośnione.  W przypadku naturalnych opadów śniegu, dla odwiedzających dostępny jest także stok saneczkowy.

 

A GDY SPADNIE ŚNIEG…

Świetnym sposobem na wspólny czas z dziećmi będą  sanki – to wspaniała zabawa dla całej rodziny. Maluchy z pewnością ucieszą się ze spacerów  z rodzicami, podczas których będą mogły zasiąść w wygodnych sankach. Starszym dzieciom i dorosłym spodobają się zjazdy z wysokich górek, których, pomimo „nadmorskiego położenia”, w Szczecinie nie brakuje.

 

SZCZECIN BEZ OGRANICZEŃ

Gdy świat wróci do normy, Szczecin zapewni Wam wiele dodatkowych atrakcji.  Pamiętajcie, że warto wybrać się do Filharmonii na koncert i do teatru na świetne spektakle (szczególnie polecamy sztuki z zaprzyjaźnionym z Vastbouw aktorem Michałem Janickim, związanym z Czarnym Rudym Kotem – teatralną Sceną Kabaretową).

 

Nie znacie historii Szczecina? Najwyższy czas wybrać się na zwiedzanie podziemnych tras Szczecina. Idąc szlakiem „II Wojny Światowej” dowiecie się, jak wyglądało życie w schronie przeciwlotniczym, a wybierając „Zimną Wojnę” poznacie zagrożenia związane z bronią masowego rażenia. Dla osób spragnionych silnych wrażeń i emocji przygotowano także opcję zwiedzania w mniejszych grupach i wyłącznie z latarką.

Kolejnym sposobem na spędzenie zimy w mieście jest zwiedzanie Muzeum Techniki i Komunikacji, w której na wielbicieli jednośladów i czterech kółek czeka kilka wystaw. Starsi szczecinianie będą mogli powspominać stare samochody, którymi jeździli po mieście, ale też przypomną sobie tramwaje z korbą i drewnianymi siedzeniami, natomiast dla najmłodszych będzie to szansa na lekcję historii komunikacji.

Listę atrakcji zamyka najmłodsze i najszczęśliwsze muzeum w Szczecinie –  Be Happy Museum jest miejscem, w którym wyobraźnia zamienia się w słodkie i kolorowe doznania. Wszystko dzięki iluzji, która rozbawia do łez i wprawia w osłupienie. Muzeum szczęścia to bajkowe miejsce, pełne kolorowych teł, fantazyjnych kształtów i scenek. Tutaj czas biegnie powoli, a wyobraźnia pracuje. Takiego relaksu potrzebuje wielu z nas, zatem czekamy na powrót do normalności.

Mamy nadzieję, że po tej lekturze, najbliższy weekend, a może nawet kilka następnych, uda się Wam zaplanować tak, by wyjść z domu i cieszyć się pięknymi urokami naszego miasta. A że śnieg właśnie prószy dość obficie, korzystajcie z białego puchu, póki jest – w końcu w Szczecinie śnieg mamy średnio tylko 6 dni w roku… To może dzisiaj sanki?