Fotowoltaika w praktyce

Instalacje fotowoltaiczne nie są już nutą przyszłości, ale stanowią coraz częściej spotykany element naszego krajobrazu na dachach domów mieszkalnych. Dlaczego tak się dzieje?
W skrócie można powiedzieć, że instalacja fotowoltaiczna służy do wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. W gospodarstwach domowych jej celem jest wytworzenie takiej ilości energii elektrycznej, aby pokryć własne zapotrzebowanie na prąd.
W tym artykule postaramy się w prosty i przystępny sposób omówić najważniejsze aspekty związane z taką instalacją, tak aby ułatwić podjęcie ewentualnej decyzji o montażu fotowoltaiki w Waszym domu.

Elementy instalacji fotowoltaicznej:
Głównymi elementami domowej instalacji fotowoltaicznej są panele fotowoltaiczne montowane na dachu budynku, których zadaniem jest zamiana energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną oraz tak zwany falownik, który steruje całym układem.

Dobór paneli fotowoltaicznych:
Najważniejszym parametrem całej instalacji fotowoltaicznej jest jej moc, która zależy od ilości i mocy pojedynczego panelu słonecznego. Najpopularniejsze obecnie są panele o wymiarze 1,70m x 1,00m o mocy około 330 watów. Panele mogą być wykonane ze srebrnymi lub czarnymi ramkami, a także mogą być całe czarne, tzw. full black, pokryte czarną folią, dzięki której nie widać odstępów między ogniwami.

Ile paneli słonecznych potrzebujemy:
Aby oszacować ilość niezbędnych paneli słonecznych musimy sprawdzić roczne zużycie prądu w naszym domu. W tym celu wystarczy odczytać stan licznika energii elektrycznej z rachunków za energię sprzed roku oraz z ostatniego rachunku. Przykładowo, jeżeli zużyliśmy w ciągu minionego roku łącznie 3.000 kWh energii elektrycznej, wówczas do tej wartości doliczamy 20% na poczet opłaty, którą nalicza przedsiębiorstwo energetyczne i dzielimy przez moc pojedynczego panelu, czyli 330. W naszym przykładzie wyglądać to będzie następująco: 3.000 kWh x 1,2 / 330 W = 10,9 czyli będziemy potrzebowali 11 paneli.

Wybór miejsca na dachu:
Panele fotowoltaiczne mogą być montowane na wschodnich, południowo-wschodnich, południowych, południowo-zachodnich i zachodnich połaciach. Należy wybierać obszary dachu dobrze nasłonecznione a unikać zacienienia przez drzewa czy inne sąsiednie obiekty.

Dobór falownika:
Dobór falownika, który steruje pracą całego układu, zależy od kształtu i nasłonecznienia dachu. Warto pomyśleć o wyborze urządzenia bardziej zaawansowanego technologicznie, które zapewni nieprzerwalną pracę układu, nawet jeśli niektóre panele będą przez pewną część dnia zacienione. Dodatkowo warto wyposażyć falownik w dodatkową antenę umożliwiającą komunikację poprzez sieć WiFi, dzięki czemu będziemy mogli na wyświetlaczu smartfona kontrolować produkcję naszej własnej energii elektrycznej. Co ważne, falownik nie musi być montowany wewnątrz domu, ale np. na elewacji zewnętrznej, dzięki czemu nie będzie konieczności żadnej ingerencji wewnątrz domu. Dodatkowo warto wiedzieć, że podłączenie systemu do sieci elektroenergetycznej następuje poprzez instalację elektryczną domu. Nie ma więc konieczności wykonywania żadnego dodatkowego przyłącza na zewnątrz domu.

Ile to kosztuje i kiedy się zwróci koszt inwestycji?
Większość gospodarstw domowych potrzebuje instalacji o łącznej mocy między 3 a 6 kWp (kWp to tzw. kilowatopik – moc instalacji przy natężeniu promieniowania słonecznego 1.000 W/m2 i temperaturze 250C). Koszt instalacji o mocy 3kWp mieści się pomiędzy 14.000 a 18.000 zł w zależności od zastosowanego sprzętu. Jeśli odliczymy od tego możliwe dofinansowanie (tzn. 5.000 zł z programu „Mój prąd” i zwrotu podatku z tytułu ulgi termomodernizacyjnej) to koszt rzeczywisty wyniesie od 7.500 do 11.000 zł. Porównując to z opłatami za prąd okaże się, że czas zwrotu inwestycji wyniesie od 5 do 7 lat.

Wybór firmy montującej instalacje fotowoltaiczne
Na rynku jest bardzo dużo firm oferujących montaż domowej instalacji fotowoltaicznej, warto jednak jak zawsze sprawdzić opinie dotychczasowych klientów. Jedną z firm godną polecenia jest Partner Vastbouw Polska – firma BPOWER ze Szczecina. Każdy Klient Vastbouw, w ramach możliwości korzystania z naszej Karty Rabatowej uzyska w tej firmie 10% rabat na montaż całej instalacji fotowoltaicznej.

Oprócz aspektów finansowych związanych z instalacją fotowoltaiczną pamiętajmy także o ochronie naszego środowiska naturalnego. Wybór paneli fotowoltaicznych, których gwarancja wynosi obecnie 25 lat (w tym czasie producent gwarantuje, że wydajność paneli nie spadnie poniżej 85% mocy wyjściowej), zapewni zmniejszenie zużycia paliw kopalnych, emisję szkodliwych dla zdrowia ludzkiego pyłów oraz emisję CO2. Warto więc zastanowić się nad tym bardzo poważnie.